top of page

Patronat medialny:

SPOTKANIA Z KULTURAMI ŚWIATA - WĘGRY
28 września 2014 roku
 

Program zawierał:
- Wernisaż wystawy fotografii puszty węgierskiej autorstwa Márty Csongrády
- O kulturze i życiu na Węgrzech - opowiedzą studenci jęz. węgierskiego
- Wiktor Kosiński - syn Lubelszczyzny zasłużony dla winnic węgierskich
- Folklor węgierski: obyczaje, podania, baśnie
- Film z projektu "BÁTHORY EXPRESS" (Centrum Węgierskie w Krakowie)

Pomiędzy poszczególnymi punktami programu oraz na zakończenie - muzyka w wykonaniu uczniów lubelskich szkół muzycznych.

Organizatorzy:
D’Aria Galicka
Anna Maria Woźniak Galeria AMW
Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie

Współorganizator: 
Lubelskie Towarzystwo Polsko-Węgierskie


Partner:
Krakkói Magyar Centrum / Centrum Węgierskie w Krakowie

Anna Maria Woźniak (www.galeria-amw.blogspot.com)
Relacja ze Spotkania z kulturą węgierską  


"28.09 br. organizowaliśmy kolejne z cyklu spotkanie, tym razem poświęcone było kulturze węgierskiej. Chciałam serdecznie podziękować naszym partnerom, "Lubelskiemu Towarzystwu Węgierskiemu" i panu Prezesowi za całą pracę jaką wykonał aby wspólnie z nami przygotować to wydarzenie, dziękuję wszystkim wykonawcom, prelegentom, szczególne podziękowania  dla "Centrum Węgierskiego" dzięki któremu mieliśmy okazję obejrzeć film z projektu "Bathory Exspressz" oraz poprzez pomoc finansową zamówić catering z "Zielonego talerzyka', który przygotował pyszną węgierska zupę z czerwonej papryki. Nie zabrakło też wina węgierskiego tzw. "Bycza Krew", z którym wiąże się ciekawa legenda :
"EGRI BIKAVER-„egerska bycza krew” – czerwone wieloodmianowe wino węgierskie z Egeru.
Według jednej z legend István Dobó, kapitan zamku w Egerze, w czasie obrony twierdzy przed Turkami w 1552 r. zezwolił obrońcom na picie takiego wina dla podniesienia morale. Inna wersja mówi, że tradycja picia tego wina dało siłę załodze do wielomiesięcznej obrony. Turcy(nie pijący wina jako muzułmanie) wpadli w panikę, gdy dowiedzieli się, że załoga zamku pije przed bitwą byczą krew i zobaczyli "zakrwawione" brody węgierskich żołnierzy. W ten sposób, według legendy, Egri Bikavér przyczyniło się do zwycięstwa obrońców Egeru. Według innej wersji nazwę „Bycza Krew” wymyślili właśnie Turcy, obchodząc w ten sposób obowiązujący ich jako muzułmanów zakaz picia alkoholu."
Warto wspomnieć też o naszym Partnerze "Lubelskie Smakuj życie"  dzięki któremu cykl "Spotkania z Kulturami Świata" może zostać odpowiednio zareklamowany."

WYKONAWCY / PARTNERZY

DEBRECZYN
To miasto partnerskie LublinaNa Uniwersytecie w Debreczynie od 1984 roku istnieje Katedra Języka i Literatury Polskiej.

 

"BÁTHORY EXPRESS"
Polsko-węgierski projekt kulturalny, zrealizowany w 2011 roku z okazji przekazania prezydencji Unii Europejskiej z Węgier do Polski oraz 10-lecia Centrum Węgierskiego w Krakowie. Tytuł projektu - i dokumentującego go filmu - nawiązuje do kultowego w swoim czasie pociągu kursującego miedzy Polską a Węgrami.
Węgierska młodzież w latach 60. i 70. korzystała z międzynarodowego ekspresu równie często jak z autostopu, by uczestniczyć w festiwalach teatralnych w Krakowie, odwiedzać galerie sztuki współczesnej w Gdańsku, czy słuchać koncertów jazzowych w Warszawie, zapoznając się po drodze z nowymi trendami, niedostępnymi wtedy w ich ojczyźnie. Polacy zaś jeździli na Węgry w celach turystyczno-handlowych. Te podróże dawały początek wzajemnym fascynacjom nie tylko kulturowym - nawiązało się mnóstwo przyjaźni, połączyło wiele par.
Przemiany polityczne - paradoksalnie - oddaliły nas od siebie. Stara "nyska" zmieniona w galerię zdjęć, podróżująca przez 5 węgierskich i 10 polskich miast, miała przypomnieć o tej bliskości, odnowić dawne sympatie, sprawdzić prawdziwość znanego powiedzenia "Polak, Węgier - dwa bratanki" oraz stworzyć nową płaszczyznę kontaktu.

http://hungary.art.pl/

LUBELSKIE TOWARZYSTWO POLSKO-WĘGIERSKIE
Towarzystwo działa od kwietnia 1995 roku. Od początku utrzymuje stały kontakt z Ambasadą Węgierską i Instytutem Węgierskim w Warszawie (WIK), natomiast od 2004 r. nie otrzymuje żadnej dotacji od władz miasta i województwa. Zawsze jednak gotowe jest do pomocy w tłumaczeniach czy podczas wizyt węgierskich gości. Towarzystwo należy do Federacji Stowarzyszeń Polsko-Węgierskich, skąd dostaje m.in. miesięcznik "Polonia Węgierska". Od momentu powstania Lubelskie Towarzystwo Polsko-Węgierskie mieści się w Domu Kultury LSM przy ul. Konrada Wallenroda 4a, za co odwdzięcza się okolicznościowymi imprezami artystycznymi. Są one - mimo braku dotacji - realizowane przez współpracę z lubelskim Stowarzyszeniem Polskich Artystów Muzyków oraz Polskim Związkiem Chórów i Orkiestr. Dzięki wcześniejszemu wsparciu finansowemu władz Towarzystwo ma w swoim dorobku cały szereg znaczących imprez na skalę województwa, m.in. spotkania chórów polskich i węgierskich w Trybunale Koronnym oraz Szkole Muzycznej im. Karola Lipińskiego.
Istotnym elementem pracy Towarzystwa i głównym jego zadaniem jest kontakt z młodzieżą - od 1999 r. stale współpracuje z Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego w Lublinie (zw. Pallotyńskim). Każdego roku szkolnego odbywają się raz w tygodniu zajęcia z grupą 10-12 osób, w czasie których poznają one język węgierski, mieszkańców Węgier i ich kraj.

(na podst.: Tadeusz Rokicki, Audycje Muzyczne i działalność LTPW [w:] Bo piękno na to jest by zachwycało... 35 lat Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Lublin 2010, s. 100-101)

WIKTOR KOSIŃSKI (1863-1935)
Syn Wiktora Kosińskiego, posiadacza ziemskiego w Grabówce koło Annopola. Urodził się na Węgrzech w Gyoma, gdyż rodzina Kosińskich zmuszona była za udział w Powstaniu Styczniowym do emigracji z kraju.
Wiktor Kosiński zatem uczęszczał najpierw do szkoły powszechnej w Debreczynie, następnie ukończył Szkołę Rolniczą i studia magisterskie w Szwajcarii i Niemczech. Następnie rozpoczął pionierską działalność w dziedzinie przemysłu winnego na Węgrzech oraz w dziedzinie ogrodnictwa, stawiając obie te dziedziny na Węgrzech na światowym poziomie, za co do dziś naród węgierski jest mu wdzięczny. Po I wojnie światowej wspomagał także rodaków na Podkarpaciu finansowo i materialnie. W dniu 21 października 2013 r. uroczyście obchodzono jego 150. rocznicę urodzin, w uroczystościach tych brał udział jego wnuk, który wyraził chęć poznania miejscowości Lubelszczyzny, skąd pochodziła jego rodzina.

 

TADEUSZ ROKICKI
Prezes Lubelskiego Towarzystwa Polsko-Węgierskiego.

WYSTAWA FOTOGRAFII Puszta węgierska - Márta Csongrády
Márta Csongrády od siedemnastu lat prowadzi Galerię Kenezy w Debreczynie, organizując także regularnie wystawy w Galerii Matyas w Hajdúszoboszló i w Galerii Dziecięcej w klinice DOTE. Jej pierwsza indywidualna wystawa odbyła się w 1981 roku - odtąd miała ich ponad 120 - w wielu galeriach na Węgrzech, a także w Finlandii, Estonii, Niemczech, Francji i Rumunii. Jest członkinią kilku węgierskich i międzynarodowych związków twórczych.

bottom of page