top of page

SPOTKANIA Z KULTURAMI ŚWIATA – UKRAINA
31 maja 2015 roku

 

Spotkanie odbyło się w Galerii GALA w Lublinie przy ul. Fabrycznej 2.

 

Program zawierał:
- Kultura biznesu: prelekcje, warsztat zatytułowany "Od pasji do pracy z pasją" (Mariusz Bober)
- "Moje serce zostało we Lwowie" - poezja, proza, piosenka lwowska (Prowadzenie: Józef Bilski, poezję czytali Józef Bilski, Jeremi Jastrzębski, Mariusz Bober)
- Warsztat tańców ukraińskich (Ewa Rydzewska)
- Warsztat piosenek ukraińskich
- Koncert: Jurija Mokriszczewa oraz Michała Terleckiego


Po kocercie odbyło się również wspólne śpiewanie do którego przygrywali Michał Terlecki, Jurij Mokriszczew oraz gościnnie Ryszard Borkowski.

Organizatorzy:
Anna Maria Woźniak - Galeria AMW
D'Aria Galicka
Galeria GALA

Instytucje wspierające:

Patronat medialny:

WYKONAWCY / PARTNERZY

JURIJ MOKRISZCZEW
Bard ukraiński o korzeniach rosyjskich, z polskim paszportem. Wykonuje utwory własnego autorstwa (w jęz. polskim) oraz do tekstów poetów klasycznych. Z niezwykłym uczuciem wyśpiewuje ukraińskie dumki. Wciąż poszukując siebie, łączy w pieśniach uniesienie i nostalgię oraz bunt i przekorny dowcip.  Na polskich scenach od 1991 roku; gościł m.in. w krakowskiej „Piwnicy Pod Baranami”, w kabarecie „Loch Camelot” i w ACK "Rotunda". 

MICHAŁ TERLECKI
Pochodzi ze Lwowa gdzie nauczył się grać na bandurze i fortepianie (podstawowa szkoła muzyczna). Jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich, ogólnoukraińskich i międzynarodowych. Ostatnio zajął 3. miejsce w Lubelskim Przeglądzie Poetyckim "Strojne w biel" 2015 oraz 1. miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Studiuje na KUL-u.

MARIUSZ BOBER
Tak pisze sam o sobie: "Od wielu lat przekonuje się o tym, że mamy szansę dokonywać zmian w życiu. Jest to odświeżająca i fascynująca świadomość. Tak, wymaga to pracy i bywa czasami bardzo trudno. Myślenie pozytywne może ten proces wspierać, ale to nie wszystko. Pragnienie by mieć fascynujące życie, kilka lat temu zaprosiło mnie na „drogę mniej uczęszczaną”.

Pojawiły się różne profile wykształcenia: technik mechanik, hotelarz, pedagog. Później specjalizacje: doradca zawodu, coach twórczej kariery. Pojawiła się również kultura i sztuka. Literatura, fotografia, improwizacja fortepianowa, obraz. Zostałem też dziennikarzem, redaktorem, twórcą. Ciekawość otaczającego świata to również podróże, również na rowerze! Ciekawość ta, skłoniła też do zaglądania do ksiąg metafizycznych. Animowanie, to poczucie, że mogę wpływać na życie świata, również tego małego w którym mieszkam. Wiedza, jaką wytwarza człowiek pozwala mi ufać, że nie muszę być bierny. Ta wielość, sprawiła, że w moim życiu pojawił się Polihistor. A to dlatego, że pasjonuje mnie wiele rzeczy. Czy to będą metody efektywnej nauki, motywacja, przywództwo czy rozwijanie zdolności twórczych. Zaś inspiracje nt temat płyną od wielu wybitnych osobistości ale również z normalnych spotkań z ludźmi.

Wybrałem ścieżkę wolnego strzelca, wyczuwając w niej drogę wojownika wolności. To bardzo krzepiące choć wymagające podejście do życia również tego zawodowego. Lubię jednak taki wysiłek. W zasadzie to alchemiczne przemienianie warunków życia i pracy.

Szczególnie zaś, interesuje mnie stworzenie takiej organizacji, w której praca nie będzie przymusem a pracownik w niej, niewolnikiem. Że będzie to takie miejsce, w którym nasz potencjał będzie miał warunki do zdumiewającego wzrostu. Że w tej organizacji, Twoje pasje i talenty, będą chronione i znajdą w niej należytą uwagę. Rozwijanie ich, da i Tobie i innym dobre owoce. I jestem przeświadczony o tym, że jest to możliwe."
https://mariuszbober.wordpress.com/

EWA RYDZEWSKA

Tańczy od 1995 roku w Formacji Tańca Towarzyskiego "Impetus", od 1998 do 2004 w Formacji Tańca Towarzyskiego "Gamza". Brała udział w warsztatach tańców tradycyjnych w Lublinie i letnich taborach Domu tańca oraz Fundacji Muzyka Kresów, potańcówkach wiejskich i miejskich. Ukończyła filologię ukraińską i polską, działała w kołach naukowych, brała udział w badaniach dialektologicznych. Praca magisterska związana z kulturą tradycyjną pogranicza polsko-ukraińskiego. Od 1995 r. śpiewa ukraińskie i łemkowskie pieśni (Kapela Łem, Orkiestra Św. Mikołaja, Chwyla). Od 2008 r udział w Międzynarodowej Szkole Muzyki Tradycyjnej i nauka tradycyjnego śpiewu ukraińskiego, rosyjskiego i serbskiego.

JÓZEF BILSKI

Historyk, miłośnik gór a także podróży, w których uznaje tylko jeden środek lokomocji – autostop. W kręgu jego zainteresowań leżą również: historia sztuki, filozofia i archeologia. Fotografik. Laureat ogólnopolskich konkursów poetyckich. Organizator Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej "Bazuna" oraz Lubelskiego Przeglądu Poetyckiego "Strojne w biel" oraz cyklu koncertów pt. "Lubelskie Spotkania z Bazuną". Niespokojna dusza, człowiek drogi. Towarzyszą mu w niej słowa wierszy Norwida, Harasymowicza i Szocińskiego; dźwięki pieśni Okudżawy, Kaczmarskiego, Nohavicy; a pod powieką obrazy Kossaków i Maxa Ernsta. Lubi wschód z jego sennością, wielokulturowością, nostalgizmem. I w tym kierunku biegną najczęściej jego wędrówki – bo jak mawia: "im dalej na wschód tym lepiej".

JEREMI JASTRZĘBSKI

Plastyk, poeta, twórca i koordynator działań grupy poetyckiej "Antologia Oddechów". Programowo niezainteresowany drukiem własnej twórczości, aczkolwiek z chęcią czytający swoje wiersze publicznie. Współautor spektaklu "Game Over" powstałego w Przestrzeni Inicjatyw Twórczych "Tektura" w 2010. Prezentował swoje wiersze podczas edycji Miasta Poezji w 2009 i 2010 roku w ramach cyklu "Poezjoterapia", a także w Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Miał decydujący wpływ na kształt spektaklu literacko-muzycznego zrealizowanego razem z muzykami rockowej grupy "Londyn" w czerwcu 2008, na który złożyły się także jego wiersze w osobistej interpretacji.

bottom of page