top of page

Organizatorzy:
D’Aria Galicka (szare, 15) 
Anna Maria Woźniak Galeria AM
Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie

SPOTKANIA Z KULTURAMI ŚWIATA – ORIENT
29 czerwca 2014 roku

 

Spotkanie odbyło się Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie przy ul. Dolna Panny Marii 3.

Program zawierał:

- "Latający dywan" - spotkanie z baśniami arabskimi dla dzieci oraz malowanie henną (D'Aria Galicka)

- Występ zespołu "Lucabra" połączony z mini-warsztatem podstaw tańca orientalnego

- Opowieść o podróży do Persji z pokazem slajdów

- Spotkanie przy herbacie i hennie, czyli:

1. Spotkanie z poezją arabską (Assef Salloon)

2. Prelekcję "Polska a Bliski Wschód" wraz z prezentacją jęz. arabskiego (Hadi Mahdi, prezes Stowarzyszenia Współpracy z Narodami Bliskiego Wschodu)

3. Opowieści o obyczajach i tradycjach bliskowschodnich oraz malowanie henną (Urszula Chłopicka -"Pola Henny", Paweł Hadrian - Stowarzyszenie Klub Podróżników "Sapay")
 

Herbatę i zastawę zapewniła Cafe Aladdin.

Patronat medialny:

Współpraca:
Cafe Aladdin
Stowarzyszenie Współpracy z Narodami Bliskiego Wschodu

Pole Henny

Mariusz Bober
(Relacja ze Spotkania z kulturą Orientu)

"W programie mieliśmy okazję zobaczyć taniec orientalny, posłuchać bajek czy zobaczyć jak wygląda ciało malowane henną-w wykonaniu Urszuli Chłopickiej („Pola Henny”)

Spotkanie uświetnił zespół Lucabra – to jedyna grupa tribalowa na całej Lubelszczyźnie. Nie obyło się bez małego warsztatu tańca orientalnego – poruszać brzuchem dobra rzecz!

Czy bajki i baśnie są tylko dla dzieci? Z pewnością nie a skoro tworzą je dorośli w tym przypadku D’Aria Galicka, która również prezentowała je podczas spotkania to znaczy, że mają znacznie głębszy wymiar niż nam się wydaje.

Poza baśniami mieliśmy okazję wysłuchać poezji arabskiej – czy ktoś z Was poznał już Rumiego? Blok związany z poezją przygotowała Anna Maria Woźniak.

O relacjach Polski z Bliskim Wschodem oraz krótką lekcję jęz. arabskiego zaprezentowął nam Hadi Mahdi, prezes Stowarzyszenia Współpracy z Narodami Bliskiego Wschodu, który zwracał uwagę, że Polska nie wykorzystuje istniejącego potencjału w kontakcie z państawami Bliskiego Wschodu, szczególnie tego gospodarczego.

O obyczajach i tradycjach opowiadał również Paweł Hadrian ze Stowarzyszenia Klubu Podróżników „Sapay”.

Podczas spotkania nie mogło zabraknąć „latającego dywanu”, a uczestnicy poznać smaki orientu jak również herbat które zapewnił Cafe Aladdin."
 www.mariuszbober.wordpress.com

WYKONAWCY / PARTNERZY

LUCABRA TRIBAL BELLYDANCE
American Tribal Style®, bellydance show, tribal fusion

Pierwsza i jedyna grupą tribalowa na Lubelszczyźnie. Jej celem jest zgłębianie tajników tego tańca oraz jego promocja w regionie. American Tribal Style® (w skrócie - ATS®) to improwizowany taniec grupowy oparty na systemie kroków i kombinacji, które zawierają w sobie elementy m.in. tańca brzucha, flamenco i tańców indyjskich, tańczony do muzyki etnicznej opartej często na rytmach arabskich. Nieodłącznym elementem ATS-u® jest gra na saggatach. Twórczynią stylu jest Carolena Nericcio, założycielka pierwszej na świecie grupy ATS-owej® - FatChanceBellyDance®. 

Grupa zdobyła III miejsce w kategorii show bellydance grupy podczas II Eastern European Oriental Championship w Lublinie.

www.facebook.com/TribalLublin

PAWEŁ HADRIAN
Współzałożyciel Stowarzyszenia Klub Podróżników „Sapay"; z zawodu grafik i projektant form przemysłowych, w międzyczasie także dziennikarz muzyczny i organizator imprez, studiował historię i filozofię. Uwielbia gotować i wie, jak to robić. Zafascynowany kulturą materialną islamu, zwłaszcza w jego osmańskiej, perskiej i mauretańskiej formie, podróżował po Bałkanach, Turcji, Afryce Północnej, Indiach oraz Ameryce Południowej.

http://sapayclub.com

URSZULA CHŁOPICKA (Pole Henny)
www.facebook.com/PoleHenny

HADI SALEH MAHDI
Doktor nauk humanistycznych, magister pedagogiki i psychologii, nauczyciel języka arabskiego i tłumacz, dyplomowany pilot wycieczek, założyciel i prezes Stowarzyszenia Współpracy z Narodami Bliskiego Wschodu, członek Stowarzyszenia Irackich Demokratów zamieszkałych w Polsce z siedzibą w Krakowie.

W 1967 roku ukończył licencjat z języka arabskiego na Uniwersytecie w Bagdadzie i w latach 1968-1978 nauczał tego języka w stolicy Iraku. W roku 1983 zdobył tytuł magistra pedagogiki i psychologii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, pisząc pracę magisterską pt „Oświata islamska w Iraku w okresie AL-ABBASI” pod kierunkiem dr. Ryszarda Kuchy w Zakładzie Historii Wychowania UMCS. W latach 1980-1989 brał udział w organizowaniu imprez kulturalno-integracyjnych jako przewodniczący Komitetu Studentów Zagranicznych przy Zrzeszeniu Studentów Polskich w Lublinie. Od 1986 do 1987 roku prowadził dla studentów kursy nauczania języka arabskiego, współpracował też przy realizacji planów badań naukowych w Zakładzie Historii Wychowania. W roku 1989 został doktorem nauk humanistycznych pisząc pracę pt „Przemiany szkolnictwa w Iraku od 1859 roku, od rządów Midhat Pasza do upadku monarchii w 1958 roku” pod kierunkiem prof. Karola Poznańskiego. W latach 1998-2000 wykładał pedagogikę i psychologię na Uniwersytecie Beniwalid w Libii. Od 2004 do 2008 roku był tłumaczem języka arabskiego w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku. W roku 2013 utworzył Stowarzyszenie Współpracy z Narodami Bliskiego Wschodu, którego celem jest działalność społeczno-kulturalna w dziedzinie szerzenia wiedzy o narodach Bilskiego Wschodu, udział w kulturalnym życiu Rzeczpospolitej Polskiej poprzez działania dla rozwoju współpracy i upowszechniania wiedzy w tym zakresie, kształtowanie w społeczeństwie postaw sprzyjających zrozumieniu i tolerancji wobec kultur narodów Bliskiego Wschodu oraz inspirowanie i inicjowanie zadań organizacyjnych w tych dziedzinach.

ASSEF SALLOOM

Jest 39-letnim absolwentem Wydziału Literatury Angielskiej w Lattakia w Syrii. Mieszka w Lublinie od prawie dwóch lat z żoną i synem Adamem. Jest studentem ostatniego roku European Studies, studiów magisterskich na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. W 2014 r. był najlepszym studentem na roku ze średnią 4,9. W Syrii przez 20 lat pracował jako nauczyciel muzyki i języka angielskiego. Teraz pracuje w Instytucie na rzecz Państwa Prawa jako redaktor serwisu internetowego w projekcie Login Lublin, który polega na nieodpłatnej pomocy integracyjnej dla cudzoziemców. Gra na gitarze klasycznej i arabskiej lutni. Brał udział w wielu koncertach w Syrii oraz w Polsce.
http://www.domkulturylsm.pl/?p=10085#more-10085

CAFE ALADDIN
Kawiarnia Orientalna & Kawiarnia Artystyczna

Cafe Aladdin powstała wiele lat temu, najpierw w wyobraźni, potem w rzeczywistości. Najpierw pojawiła się fascynacja krajami Wschodu, ich tajemniczością, niesamowitą kulturą, tak różną od naszej i tak przez nas niedocenianą. Potem była tęsknota za tym, by we własnej, często nieciekawej rzeczywistości, stworzyć miejsce pozwalające zapomnieć na chwilę o tym, co nas otacza, przenieść do dalekich krain, poczuć smaki i zapachy arabskich targowisk. Aladdin jest nie tylko kawiarnią, jest baśnią, snutą przy fajce wodnej opowieścią o spełnionych marzeniach. Chcemy, żebyście stali się częścią tej opowieści i codziennie, razem z nami, dopisywali do niej dalszy ciąg.

ul. Konopnicka 6, Lublin

tel. 531 555 087

www.facebook.com/CafeAladdinLublin

bottom of page