top of page

Patronaty medialne:

Instytucje 
wspierające:

SPOTKANIA Z KULTURAMI ŚWIATA – JAPONIA
29 marca 2015

 

Spotkanie odbyło się w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie przy ul. Dolna Panny Marii 3.

 

"Program wydarzenia został podzielony na dwie części: pierwszy panel dotyczył problematyki kultury biznesu Japonii. Natomiast drugi przybliżył uczestnikom najpowszechniejsze formy kultury japońskiej – pojawiły się między innymi warsztaty origami, haiku czy pokazy sztuki walki kendo. Podczas drugiej części spotkania odbyły się również wykłady o japońskiej kulturze duchowej oraz o kobietach i ich roli w japońskim społeczeństwie. "  Anna Maria Woźniak

 

Program zawierał:

- Spotkanie "Kultura Biznesu Japonii" 

- Kobieta i jej rola w społeczeństwie

- Moda wczoraj i dziś (m.in. pokaz stroju-kimono)

- Kultura duchowa w kraju Kwitnącej Wiśni

- Warsztat origami

- Pokaz sztuki walki Kendo, z krótkim wprowadzeniem (Lubelskie Stowarzyszenie Kendo)

- Samuraje w okresach Sengoku i Edo (Emil Ciecieląg)

- Warsztat układania haiku - poezji drobiazgów

- Butoh - taniec podświadomych pragnień

 

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa fotografii Anety Janczak.

Organizatorzy:

Anna Maria Woźniak Galeria AMW

D'Aria Galicka
Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie

 

 

Przy współudziale:

Lubelskie Stowarzyszenie Kendo

Agata Jakuszko-Sobocka

Japan External Trade Organization JETRO

Partner:
Lubelskie Smakuj Życie

"Japonia jest bohaterem odbywającego się dziś w Lublinie kolejnego Spotkania z kulturami świata"
Zapowiedź Spotkania z Kulturą Japońską w Radio Lublin - posłuchaj!

WYKONAWCY / PARTNERZY

AGATA JAKUSZKO-SOBOCKA

Trener biznesowy od 8 lat, który poprzez doświadczenie na arenie międzynarodowej, wprowadza do procesu coachingowego inspiracje z metodologii dalekiego wschodu. Zapalona podróżniczka. Właściciel firmy szkoleniowej i pasjonatka malowania kawą. Współpracowała coachingowo z potentatami biznesowymi, traktując ich tak samo jak indywidualnych prywatnych klientów - z szacunkiem i zdrowym dystansem. Potrafi słuchać i słyszeć to, o czym mowa między wierszami. W pracy koncentruje się na podążaniu i byciu z klientem. Pomaga dostrzegać mu to, do czego jemu brakuje dystansu. Pokazuje inne perspektywy. Pracuje metodami coachingowymi dobierając narzędzia do potrzeb i osobowości klientów. Oprócz pytań z mocą, żongluje grami i nie stroni od niekonwencjonalnych technik pracy nad efektywnością.
www.agata-jakuszko.pl

LUBELSKIE STOWARZYSZENIE KENDO
Kendo jest japońską odmianą szermierki sportowej, prowadzonej przy użyciu mieczy bambusowych. Jest zarazem jedną z japońskich sztuk walki określanych wspólnym mianem budo. Jako sztuka walki wywodzi się bezpośrednio z bojowej szermierki samurajskiej o nazwie kenjutsu.Para-sportowa forma szermierki bojowej zrodziła się w początkach XVII wieku, gdy do treningu zaczęto stopniowo wprowadzać ochraniacze i miecze ćwiczebne, pozwalające na zadawanie pełnych ciosów, a tym samym na toczenie bezkrwawych pojedynków. Trening prowadzony przy użyciu ostrych mieczy stalowych na to nie pozwalał - umożliwiał on jedynie powtarzanie stałych sformalizowanych układów, tzw. kata, w których ciosy były zatrzymywane w ostatniej fazie ataku. Zastosowanie mieczy ćwiczebnych, najpierw drewnianych, a z czasem elastycznych konstrukcji bambusowych (shinai) oraz solidnych protektorów, wzorowanych na zbroi samurajskiej, pozwoliło ćwiczyć bardziej dynamicznie i toczyć walki sparingowe. Wprowadzone z czasem regulaminy treningu poszły w kierunku ograniczania dopuszczalnego obszaru zadawanych cięć, a także eliminacji technik zagrażających bezpieczeństwu walczących.

www.kendolublin.weebly.com

MATEUSZ KOL
Polski przedsiębiorca, prezes Japońskiego Centrum Kultury i Biznesu ICHIGO oraz prezes fundacji krzewienia kultury Japonii ICHIGO MATSURI. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach na Wydziale Zarządzania w specjalizacji International Business. Pasjonat języków obcych, propagator kultury Japonii oraz wielbiciel nowych technologii. Laureat ogólnoświatowego konkursu wiedzy o fizyce kwantowej. Jego zainteresowania naukowe skupiają się na politycznych i gospodarczych aspektach Japonii w kontekście przemian społecznych i kulturowych. Propagator idei wolnego handlu i przepływu informacji. 

 

JAPOŃSKIE CENTRUM KULTURY I BIZNESU "ICHIGO"
ICHIGO specjalizuje się w propagowaniu kultury japońskiej w Polsce. Prowadzi kursy językowe. Można tu również zapoznać się ze specjałami kuchni japońskiej podczas zajęć kulinarnych. Ponadto można zasięgnąć tu rady biznesowej. Centrum posiada główną siedzibę w Katowicach oraz swoje placówki w kilku miastach w Polsce: Lublinie, Gdańsku, Szczecinie i Rybniku.
strona Stowarzyszenia na FB

MAŁGORZATA SZMIDT (JETRO)
Japońska Organizacja Handlu Zagranicznego (Japan External Trade Organization - JETRO) została utworzona w 1958 przez Ministerstwo Handlu Międzynarodowego i Przemysłu Japonii (Ministry of International Trade and Industry - MITI, 通商産業省) na bazie powstałej w 1951 Japońskiej Organizacji Badawczej Eksportu (Japan Export Trade Research Organization) i przekształconej w 1954 w Japońską Organizację Polepszenia Handlu Zagranicznego (Japan External Trade Recovery Organization), celem scentralizowania działań promujących eksport japońskich produktów. W 2003 zostało formalnie przekształcone w agencję rządową. Obecnie (2013) utrzymuje 37 biur w Japonii oraz 73 przedstawicielstwa zagranicą.
Zadaniem otwartego w 1975 r. przedstawicielstwa JETRO w Warszawie jest wspieranie japońskiego handlu z Polską, polskich inwestycji do Japonii, jak i japońskich inwestycji do Polski. JETRO Warszawa stara się wspierać również współpracę przemysłową oraz zapewniać przepływ informacji gospodarczej pomiędzy obydwoma krajami.

www.jetro.go.jp/poland

bottom of page