top of page


Organizatorzy:
D’Aria Galicka
Anna Maria Woźniak Galeria AMW
Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie

Współparaca:
Towarzystwo Ukraińskie

Związek Kozaków w Polsce
(СОЮЗ КАЗАКОВ В ПОЛЬШЕ)


SPOTKANIA Z KULTURAMI ŚWIATA – UKRAINA
26 kwiecień 2014 roku

Spotkanie odbyło się w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie przy ul. Dolna Panny Marii 3.

Program zawierał:
- opowieści z wypraw na Ukrainę, pokazy slajdów (Piotr Michalski i Mariusz Wołkowicz, członkowie Kapeli Drewutnia)
- opowieści o ikonach (Krystyna Zlot)
- warsztat lalek motanek z baśniowymi motywami (Joanna Belzyt)
- prezentację kozacką (Związek Kozaków w Polsce - СОЮЗ КАЗАКОВ В ПОЛЬШЕ)
- warsztat tańców ukraińskich (Ewa Rydzewska)
- koncert ukraińskich pieśni i piosenek ze wspólnym śpiewaniem (gitarzysta Mariusz Wołkowicz i flecista Piotr Michalski z Kapeli Drewutnia, Ewa Rydzewska i Katarzyna Dmitruk z zespołu Chwyla oraz harmonista Dawid Król).

Wydarzeniu towarzyszyła również wystawa ikon Arkadiusza Kulpy, Krystyny Zlot i uczestników warsztatów z DK „Łęgi” w Lublinie pod kierunkiem Ireny Ślusarenko. Wernisaż wystawy odbył się 25.04.2014 r. o godzinie 17:00.

Wyjątkowym gościem Spotkania był prof. Jerzy Bartmiński, który udzielił także wywiadu dla audycji "Przyszłość Ukrainy" Radia Lublin.

Partner:

Patronat medialny:

Wykaz ukraińskich regionów i miast partnerskich dla Lublina i Lubelszczyzny:
Obwód Lwowski, Obwód Ługański, Obwód Rówieński, Obwód Odeski, Obwód Wołyński, Lwów, Łuck, Łuhańsk oraz Starobielsk.

Agnieszka ‘Achika’ Szady
(Relacja osobista ze Spotkania z Kulturą Ukrainy)

 

"Impreza zaczęła się o 16:00, ja dotarłam na 18:00, więc ominęła mnie prelekcja o ikonach, pokaz zdjęć z wyjazdu na Wołyń oraz prezentacja Związku Kozaków w Polsce, kultywującego tradycję oddziałów kozackich, które w I wojnie walczyły po polskiej stronie. Ale zależało mi głównie na piosenkach, a Kozaków i tak zobaczyłam oraz sfotografowałam, bo nadal byli obecni. Piosenki akurat się zaczynały jak przyszłam: dwóch panów z kapeli Drewutnia w ludowych strojach ukraińskich. Mariusz grał na gitarze, a Piotr na fletach, potem dołączył jeszcze jeden z Kozaków jako akordeonista. Śpiewaliśmy różne piosenki, niektóre znałam z naszych śpiewanek, inne słyszałam po raz pierwszy. Znakomicie się bawiłam. Jako poczęstunek był chleb upieczony przez D’Arię, masło oraz woda mineralna. Ja przyniosłam kwas chlebowy.


Potem była króciutka prelekcja o tradycyjnych ukraińskich lalkach motanych. Wykonywano je bez użycia szycia, wyłącznie za pomocą wiązania, co wg prelegentki miało mistyczne znaczenie (okrąg, nieskończoność itp). Lalki były ubierane w ludowe stroje, ale nie miały twarzy, bo oczy są zwierciadłem duszy, a lalka duszy nie ma. I nie mówi, więc nie może mieć ust. Czasem na twarzy znajdował się krzyż z przewiązanej wąskiej krajki. Lalki robi się zawsze z myślą o konkretnej osobie.


Na koniec były warsztaty tańców ukraińskich, ale jako że nie miałam kondycji do tańca, pstryknęłam tylko parę zdjęć."

WYKONAWCY / PARTNERZY

DZIKI DAVE (DAWID KRÓL)

Samouk z wioski na prowincji woj.podkarpackiego. Grać na akordeonie zaczął w wieku 16 lat i do tej chwili trudno mu przestać. Opanował akordeony klawiszowe i guzikowe. W wolnej chwili para się genezą wybranych utworów i naprawą akordeonów. Wykonuje m.in. utwory z folkloru kozackiego.

EWA RYDZEWSKA

Tańczy od 1995 roku w Formacji Tańca Towarzyskiego "Impetus", od 1998 do 2004 w Formacji Tańca Towarzyskiego "Gamza". Brała udział w warsztatach tańców tradycyjnych w Lublinie i letnich taborach Domu tańca oraz Fundacji Muzyka Kresów, potańcówkach wiejskich i miejskich. Ukończyła filologię ukraińską i polską, działała w kołach naukowych, brała udział w badaniach dialektologicznych. Praca magisterska związana z kulturą tradycyjną pogranicza polsko-ukraińskiego. Od 1995 r. śpiewa ukraińskie i łemkowskie pieśni (Kapela Łem, Orkiestra Św. Mikołaja, Chwyla). Od 2008 r udział w Międzynarodowej Szkole Muzyki Tradycyjnej i nauka tradycyjnego śpiewu ukraińskiego, rosyjskiego i serbskiego.

MARIUSZ WOŁKOWICZ

Członek Kapeli Drewutnia, oraz grupy DrGree i szantowego zespołu Za Burtą. Gitarzysta i wokalista, gra również na mandolinie sopranowej i altowej. Oprócz tego jest masażystą. Lubi podróżować na różne sposoby: koleją, PKS-em, rowerem, kajakiem i czym tylko się da.

 

PIOTR MICHALSKI

Urodzony w Łodzi, mieszkający w Lublinie członek Kapeli Drewutnia grający na instrumentach dętych, które są jedną z jego fascynacji. Fascynuje go również kultura i sztuka Ukrainy, którą odwiedza tak często jak tylko może, a wszędzie gdzie może swymi fascynacjami się dzieli. Student Filologii Ukraińskiej.

Stowarzyszenie ZWIĄZEK KOZAKÓW W POLSCE - СОЮЗ КАЗАКОВ В ПОЛЬШЕ

Potomkowie i sympatycy kozaków, którzy walczyli po stronie polskiej w czasie wojny z nawałą bolszewicką 1920 r. Kultywują tradycje swoich przodków pozostając wiernymi synami Rzeczypospolitej. Wraz z wojskami narodowymi innych epok biorą udział w inscenizacjach historycznych, uatrakcyjniając je swoim wyglądem, postawą i umiejętnościami jeździeckimi. Najczęściej występują w tradycyjnych strojach kozackich pochodzenia kaukaskiego tzw. czerkieskach. Starają się żyć i bawić zgodnie z dewizą “Duszę – Bogu, Serce – kobiecie, Honor – nikomu”.
http://kozacy.com.pl/

TOWARZYSTWO UKRAIŃSKIE
Towarzystwo Ukraińskie jest ukraińską regionalną organizacją społeczną, skupiającą Ukraińców Lublina, Chełma i innych miejscowości Chełmszczyzny. Zgodnie ze Statutem, głównym celem Towarzystwa jest „organizacja życia społecznego i kulturalnego społeczności ukraińskiej Lublina i Chełma oraz województwa lubelskiego, działanie na rzecz zachowania i rozwoju kultury ukraińskiej oraz prowadzenie działań na rzecz urzeczywistnienia praw obywatelskich ukraińskiej mniejszości narodowej w Polsce”.

Towarzystwo organizuje życie narodowe części społeczności ukraińskiej Lublina, a także odbudowuje życie ukraińskie w Chełmie i innych miejscowościach Chełmszczyzny. Posiada dwa oddziały – w Chełmie i Lublinie. Jest organizatorem licznych wydarzeń, zarówno o charakterze kulturalnym, jak też społecznym, służących zachowaniu tradycji ukraińskich oraz tożsamości narodowej. Towarzystwo blisko współpracuje z Kościołem prawosławnym, a w szczególności z Prawosławną Diecezją Lubelsko-Chełmską. Towarzystwo występuje także w sprawach społeczności ukraińskiej regionu wobec władz państwowych i samorządowych, a także wobec państwa ukraińskiego.
http://www.ukr-tov.pl/

JOANNA BELZYT
Pedagog, animatorka kultury, instruktorka improwizacji ruchu i symboliki ciała, terapeuta zajęciowy, doradca dietetyczny, psychodietetyk, couch dietetyczny, performerka, tancerka, choreograf, aktorka, reżyser. Prowadziła m.in. warsztaty o kobiecości w kontekście symboliki baśniowej.
www.facebook.com/swiatlalki

bottom of page