top of page

SPOTKANIA Z KULTURAMI ŚWIATA 
– KULTURA ŻYDOWSKA

26 paździenik 2014 roku
 

Program zawierał:

- Wykład o kulturze i języku jidysz (Anna Maria Woźniak)

- Wykład o kuchni żydowskiej (Magdalena Kulas)

- Prezentację poezja żydowskiej (Józef Bilski, Jeremi Jastrzębski, Tomasz Kowalczyk, Andrzej Samborski, Ilona Sójka, Anna Maria Woźniak)

- Izrael w fotografii (Paweł Błachnio)

- Warsztat tańców żydowskich (Agnieszka Litman)

- Opowieści o zyciu Żydów w Lublinie

- Koncert zespołu MALACHEJ-ANGIEŁY-ANIOŁOWIE (Andrzej Samborski, Jacek Szpunar, Mikołaj Naum)

 

Pomiędzy powyższymi punktami programu śpiewem swoim Spotkanie okraszała Wiktoria Trynkiewicz.
 

Wydarzeniu towarzyszyła także wystawa pasteli Anny Marii Woźniak „Synagogi lubelszczyzny”.

Patrnerzy:

Patronat medialny:

Organizatorzy:
D’Aria Galicka (szare, 15) 
Anna Maria Woźniak Galeria AM
Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie

"Zapomniana kultura żydowska powróciła do Lublina" - Relacja w Radiu Lublin
"Poezja, taniec i kultura żydowska były tematem kolejnych 'Spotkań z Kulturami Świata' w Lublinie."

Anna Maria Woźniak. Fragment relacji z wydarzenia
"Wydarzeniu towarzyszyła wystawa moich pasteli Synagogi lubelszczyzny. Większość z tych synagog została zniszczona podczas II wojny światowej. Część z nich została zamieniona np.na stajnie, lub pomieszczenia magazynowe dla hitlerowców. Obecnie nie przetrwała nawet pamięć o nich. W miejscach gdzie dawniej stały obecnie są ulice, domy mieszkalne itp. Przykładem niech będzie ogromna synagoga Maharszala  w Lublinie, która stała obok Zamku lubelskiego, obecnie chodnik i jezdnia na Al. Tysiąclecia, czy lubelska synagoga na Wieniawie. Jednym z takich zaginionych w pamięci miejsc jest synagoga w Radzyniu Podlaskim (widoczna na zdjęciu). Była to drewniana synagoga, nigdzie nie mogłam odnależć jej zdjęć. Dopiero w tym roku dzięki folderowi, który powstał po odwiedzinach Muzeum na kółkach w Radzyniu Podlaskim odnalazło się jedno takie zdjęcie, na podstawie którego powstał obrazek."

http://galeria-amw.blogspot.com

WYKONAWCY / PARTNERZY

MALACHEJ-ANGIEŁY-ANIOŁOWIE
Malachej-Angieły-Aniołowie tworzą Jacek Szpunar (instrumenty dęte), Mikołaj Naum (instrumenty klawiszowe) oraz Andrzej Samborski (wokalista). Zespół wykonuje muzykę z pogranicza kultur i tradycji. To dźwięki muzyczne pobrzmiewające echem zarówno w Kazimierzu Dolnym, Lublinie, pobliskich miasteczkach żydowskich aż po bezkresne ziemie odległego wschodu. Ich muzyczna wyprawa to beztroskie świętowanie po zadumanie nad życiem. Mówią o sobie :…” zagramy wszystko – nic co piękne nie jest nam obce”.

WIKTORIA TRYNKIEWICZ

Urodziła się i mieszka w Lublinie. Chodziła tam do ogniska baletowego. Od 2004 roku należy do stowarzyszenia „W stronę sztuki”, pod którego szyldem występuje w różnego rodzaju koncertach. Stypendystka województwa lubelskiego w dziedzinie kultury i twórczości artystycznej. Wygrała ostatni premierowy odcinek programu Szansa na sukces w sezonie 2008/09. Zdobyła Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Angielskiej w Brzegu, Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Hiszpańskiej i Hiszpańskojęzycznej w Koszalinie oraz wyróżnienia na festiwalach piosenki w Wyszkowie i w Lublinie. Jest wokalistką w bigbandzie Szkoły Muzycznej w Lublinie oraz w tamtejszym zespole klezmerskim.

JEREMI JASTRZĘBSKI

Plastyk, poeta, twórca i koordynator działań grupy poetyckiej "Antologia Oddechów". Programowo niezainteresowany drukiem własnej twórczości, aczkolwiek z chęcią czytający swoje wiersze publicznie. Współautor spektaklu "Game Over" powstałego w Przestrzeni Inicjatyw Twórczych "Tektura" w 2010. Prezentował swoje wiersze podczas edycji Miasta Poezji w 2009 i 2010 roku w ramach cyklu "Poezjoterapia", a także w Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Miał decydujący wpływ na kształt spektaklu literacko-muzycznego zrealizowanego razem z muzykami rockowej grupy "Londyn" w czerwcu 2008, na który złożyły się także jego wiersze w osobistej interpretacji.

JÓZEF BILSKI

Historyk, miłośnik gór a także podróży, w których uznaje tylko jeden środek lokomocji – autostop. W kręgu jego zainteresowań leżą również: historia sztuki, filozofia i archeologia. Fotografik. Laureat ogólnopolskich konkursów poetyckich. Organizator Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej "Bazuna" oraz Lubelskiego Przeglądu Poetyckiego "Strojne w biel" oraz cyklu koncertów pt. "Lubelskie Spotkania z Bazuną". Niespokojna dusza, człowiek drogi. Towarzyszą mu w niej słowa wierszy Norwida, Harasymowicza i Szocińskiego; dźwięki pieśni Okudżawy, Kaczmarskiego, Nohavicy; a pod powieką obrazy Kossaków i Maxa Ernsta. Lubi wschód z jego sennością, wielokulturowością, nostalgizmem. I w tym kierunku biegną najczęściej jego wędrówki – bo jak mawia: "im dalej na wschód tym lepiej".

TOMASZ KOWALCZYK

Urodzony w 1965 roku w Płońsku, w 1990 ukończył filologię germańską na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, w 1997 doktoryzował się z  historii na Uniwersytecie Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Współtwórca i administrator kilku forów literackich.  Publikował w almanachach poetyckich, m.in. Ogrodowe portrety (2009), Ogrodowe pejzaże (2010) i Ogrodowe fantazje (2011), których był współredaktorem i wydawcą oraz w antologiach pokonkursowych. Autor tomików: Myśli jak niedokończone pacierze (2011), Poza granicą perswazji (2013) oraz Portfolio mitochondrialnej Ewy (2015). Od kilkunastu lat mieszka w Lublinie.

PAWEŁ BŁACHNIO
Fotograf z przypadku i zamiłowania. Sytuacje i wydarzenia zawarte w kadrze odzwierciedlają emocje chwili a formą jest to co w fotografii najważniejsze – malowanie światłem.
Jezorozolima jako plener niewyczerpany, być tam trzy razy to i tak za mało na ten kulturowy tygiel bez dna.

AGNIESZKA LITMAN

Rodowita lublinianka. Wolontariuszka i organizatorka wydarzeń kulturalnych. Absolwentka Zarządzania i Judaistyki oraz studentka E-edytorstwa i technik redakcyjnych na UMCS. Tancerka zakochana w wielu stylach: od hip hopu, przez modern jazz, aż po tańce izraelskie. Swoją pasją do tańca stara się zarażać wszystkich wokół, dlatego chętnie bierze udział w warsztatach nie tylko jako uczestniczka, ale również jako prowadząca. Często spotkać ją można na warsztatach tańców izraelskich w Lublinie. Od wielu lat interesuje się też kulturą żydowską. Aktywnie działa w środowisku żydowskim Lublina, głównie w TSKŻ. Próbowała swoich sił również jako dziennikarka prasy akademickiej. Hobbystycznie zajmuje się też składem graficznym tekstu i grafiką komputerową, czego efekty można zobaczyć na kilku plakatach Spotkań z Kulturami Świata.

bottom of page