top of page

SPOTKANIE Z KULTURAMI ŚWIATA - WĘGRY

25 września 2015 roku

 

Węgierska kultura jest nam, Polakom, bardzo bliska. Nie tylko w wyniku wspólnej historii - jest coś w naszej słowiańskiej duszy, co rezonuje z ognistą naturą Madziarów, jest w nas podobny rodzaj wrażliwości. 

W Lublinie popularyzowaniem tejże kultury, edukowaniem młodzieży oraz podtrzymywaniem kontaktów z Węgrami od wielu lat zajmuje się Towarzystwo Polsko-Węgierskie. Wydarzenie z cyklu Spotkań z Kulturami Świata odbyło się właśnie w jego siedzibie - w Domu Kultury LSM, przy ul. Wallenroda 4a. 

Program zawierał:
- Wystąpienia organizatorów: Lubelskiego Towarzystwa Polsko-Węgierskiego oraz D'Arii Galickiej i Anny Marii Woźniak (Galeria AMW) - autorek cyklu
- Opowieści studentów politologii (Fundacja "Twój ruch") o podróży na Węgry z pokazem slajdów 
- Koncert muzyki węgierskiej w wykonaniu uczniów szkół muzycznych oraz degustacja win węgierskich 
- Pokaz filmu "Kontrolerzy" (2003)

 

Wydarzenie odbyło się przy współudziale Węgierskiego Instytutu Kultury.

Organizatorzy:
Dom Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
Lubelskie Towarzystwo Polsko-Węgierskie
D'Aria Galicka i Anna Maria Woźniak - Galeria AMW

Współpraca:
Wydział Politologii UMCS
Fundacja TWÓJ RUCH

Patronat medialny:

WYKONAWCY / PARTNERZY

TADEUSZ ROKICKI
Prezes Lubelskiego Towarzystwa Polsko-Węgierskiego.

LUBELSKIE TOWARZYSTWO POLSKO-WĘGIERSKIE

Towarzystwo działa od kwietnia 1995 roku. Od początku utrzymuje stały kontakt z Ambasadą Węgierską i Instytutem Węgierskim w Warszawie (WIK), natomiast od 2004 r. nie otrzymuje żadnej dotacji od władz miasta i województwa. Zawsze jednak gotowe jest do pomocy w tłumaczeniach czy podczas wizyt węgierskich gości. Towarzystwo należy do Federacji Stowarzyszeń Polsko-Węgierskich, skąd dostaje m.in. miesięcznik "Polonia Węgierska". Od momentu powstania Lubelskie Towarzystwo Polsko-Węgierskie mieści się w Domu Kultury LSM przy ul. Konrada Wallenroda 4a, za co odwdzięcza się okolicznościowymi imprezami artystycznymi. Są one - mimo braku dotacji - realizowane przez współpracę z lubelskim Stowarzyszeniem Polskich Artystów Muzyków oraz Polskim Związkiem Chórów i Orkiestr. Dzięki wcześniejszemu wsparciu finansowemu władz Towarzystwo ma w swoim dorobku cały szereg znaczących imprez na skalę województwa, m.in. spotkania chórów polskich i węgierskich w Trybunale Koronnym oraz Szkole Muzycznej im. Karola Lipińskiego. Istotnym elementem pracy Towarzystwa i głównym jego zadaniem jest kontakt z młodzieżą - od 1999 r. stale współpracuje z Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego w Lublinie (zw. Pallotyńskim). Każdego roku szkolnego odbywają się raz w tygodniu zajęcia z grupą 10-12 osób, w czasie których poznają one język węgierski, mieszkańców Węgier i ich kraj.
(na podst.: Tadeusz Rokicki, Audycje Muzyczne i działalność LTPW [w:] Bo piękno na to jest by zachwycało... 35 lat Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Lublin 2010, s. 100-101)

EUNIKA CHOJECKA
Rzecznik prasowa fundacji Twój Ruch.

FUNDACJA "TWÓJ RUCH"

Początki Fundacji Twój Ruch sięgają roku 2012, kiedy grupa studentów, głównie z Lublina, założyła internetowy portal młodzieżowy twojruch.net. Chcieli stworzyć witrynę, na której młodzi ludzie z całej Polski mogliby realizować wspólne projekty, dzielić się swoimi pasjami, dyskutować, jak również spotykać się w „realu”. Działali własnym sumptem. Kiedy strona zaczęła cieszyć się coraz większą popularnością wśród młodzieży, po kilku miesiącach dołączyli do niej aplikację społecznościową. Każdy mógł się zarejestrować, mieć swoje konto na twojruch.net, wrzucać zdjęcia, filmy, dyskutować w grupach tematycznych, brać udział w konkursach, czatach etc.
http://twojruch.net/

FILM KONTROLERZY
Kontrolerzy (węg. Kontroll) – węgierski komediodramat z 2003 roku, wyreżyserowany przez Nimróda Antala. Jest to pierwszy film węgierski od ponad 20 lat, który pojawił się na festiwalu w Cannes. Zdjęcia realizowane były na terenie Węgier (Budapeszt). Głównymi bohaterami filmu są kontrolerzy biletów pracujący w budapeszteńskim metrze. To historia o dziwnym młodzieńcu Bulcsu, jego sympatycznych kolegach, konkurencji wśród kanarów, pogoni wzdłuż torów... A zarazem historia miłosna.

bottom of page