top of page

Organizatorzy:
D'Aria Galicka

Anna Maria Woźniak - Galeria AMW

 

Współpraca:
Akademickie Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka"

Związek Kozaków w Polsce Союз Казаков в Польше 

Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej Fundacji "Russkij Mir" przy Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

SPOTKANIA Z KULTURAMI ŚWIATA – ROSJA
16 - 20 listopada 2015 roku, czyli TYDZIEŃ ROSYJSKI

 

16 listopada
Tego dnia miała miejsce prezentacja kulturoznawcza: "Maslenica, czyli jak się bawią Rosjanie", przygotowana przez Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej UMCS.

 

18 listopada

odbył się pokaz filmu "Cyrulik syberyjski" (prod. Czechy, Francja, Rosja, Włochy; reż. Nikita Michałkow, 1998 r.).

Oba wydarzenia miały miejsce w budynku Nowej Humanistyki, przy pl. M. Curie-Skłodowskiej 4a w Lublinie.

 

20 listopada

Tego dnia odbył się koncert muzyki rosyjskiej z prezentacją kozacką. Koncert miał miejsce w Chatce Żaka w Lublinie.
 

W koncercie udział wzięli:
- Związek Kozaków w Polsce − prezentacja tradycji, strojów, broni (w tym taniec z szaszkami) oraz śpiew
- Dziki Dave (Dawid Król) − akordeonista w tradycyjnym repertuarze rosyjskich pieśni oraz folklorze kozackim
- Michał Terlecki − w tradycyjnym repertuarze rosyjskim
- Kameralny Chór „SACRUM”, dyrygent Angelika Iwaniuk
- Barbara Wróblewska ( współprowadzącej chór „Ence Pence” w ACK UMCS „Chatka Żaka”) oraz Joanna Dziamba (członkini chóru Uniwersytetu Przyrodniczego i chóru cerkiewnego Katedry Parafialnej Przemienienia Pańskiego), w których wykonaniu usłyszeliśmy pieśni rosyjskie śpiewane białymi głosami
- Masha Natanson – wokalistka, która wykonała tradycyjne pieśni rosyjskie i kozackie oraz utwory Anny German i Ałły Pugaczowej

 

Po koncercie odbyło się wspólne śpiewanie, a organizatorzy zapewnili dla chętnych teksty piosenek rosyjskich.

Patroni medialni:


"Gdy słyszymy „Rosja” – w głowie automatycznie pojawia się sygnał alarmowy. Zaszłości historyczne, ale i współczesna polityka nie pozwalają często spojrzeć na kraj naszych wschodnich sąsiadów z innej niż wrogiej perspektywy. Przełamywaniu tego rodzaju nastawienia może służyć najbliższa odsłona Spotkań z Kulturami Świata poświęcona Rosji. (...) O szczegółach wydarzeń mówi Daria Galicka":

Zapraszamy do obejrzenia całego Koncertu Muzyki Rosyjskiej z Prezentacją Kozacką, który odbył się 20 listopada 2015 roku w Chatce Żaka.

WYKONAWCY / PARTNERZY

ZWIĄZEK KOZAKÓW W POLSCE
Stowarzyszenie ZWIĄZEK KOZAKÓW W POLSCE (СОЮЗ КАЗАКОВ В ПОЛЬШЕ) to potomkowie i sympatycy kozaków, którzy walczyli po stronie polskiej w czasie wojny z nawałą bolszewicką 1920 r. Kultywują tradycje swoich przodków pozostając wiernymi synami Rzeczypospolitej. Wraz z wojskami narodowymi innych epok biorą udział w inscenizacjach historycznych, uatrakcyjniając je swoim wyglądem, postawą i umiejętnościami jeździeckimi. Najczęściej występują w tradycyjnych strojach kozackich pochodzenia kaukaskiego tzw. czerkieskach. Starają się żyć i bawić zgodnie z dewizą “Duszę – Bogu, Serce – kobiecie, Honor – nikomu”.

http://kozacy.com.pl/

 

DZIKI DAVE (DAWID KRÓL)

Samouk z wioski na prowincji woj.podkarpackiego. Grać na akordeonie zaczął w wieku 16 lat i do tej chwili trudno mu przestać. Opanował akordeony klawiszowe i guzikowe. W wolnej chwili para się genezą wybranych utworów i naprawą akordeonów. Podczas koncertu oprócz tradycyjnych rosyjskich pieśni wykonał utwory z folkloru kozackiego.

 

MICHAŁ TERLECKI

Pochodzi ze Lwowa, gra na fortepianie, gitarze i bandurze. Laureat wielu konkursów ogólnopolskich, ogólnoukraińskich, międzynarodowych. Ostatnio - 3 miejsce w Lubelskim przeglądzie piosenki turystycznej "Strojne w biel" 2015, Międzynarodowy festiwal kolęd i pastorałek w Będzinie - 1 miejsce. Student KUL. Nie lubi dużo o sobie mówić.

 

BARBARA WRÓBLEWSKA

Z wykształcenia pedagog specjalny, wykładowca na WSSP. Prywatnie od lat miłośniczka kultury tradycyjnej. Jako członek folkowej grupy Ence Pence brała udział w wielu warsztatach międzynarodowych, ucząc polskich pieśni ludowych. Wierzy w sztukę – śpiew, taniec, rękodzieło, teatr – jako sposób na ożywienie "duszy" w świecie rządzonym komercją. Marzeniem do realizacji w niedługim czasie jest założenie fundacji i praca z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi nad rozbudzaniem artystycznego i duchowego potencjału, jak również promowanie ekologii, życia zgodnego z naturą i wzajemnego wsparcia. Motto: Gdzie słyszysz śpiew, tam idź, tam dobre serca mają. Źli ludzie, wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają".

 

JOANNA DZIAMBA

Z wykształcenia artysta plastyk (specjalizacja: rzeźba). Z uzdolnienia „człowiek orkiestra”, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Z natury – dusza człowiek. Miłośniczka zwierząt i przyrody. Członek chóru Uniwersytetu Przyrodniczego i chóru cerkiewnego Katedry Parafialnej Przemienienia Pańskiego oraz grupy Ence Pence.

 

KAMERALNY CHÓR „SACRUM”

Początki Kameralnego chóru „SACRUM” sięgają 2007 roku, kiedy po raz pierwszy wystąpił na „Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich”, gdzie w 2009 roku otrzymał Nagrodę Grand Prix. Chór zaczynał swą działalność w Białej Podlaskiej, później po krótkiej przerwie polem działalności artystycznej stał się Lublin. Ideą jego powstania było propagowanie Cerkiewnej Muzyki Sakralnej oraz muzycznej kultury wschodu.  Chór brał udział w różnych festiwalach oraz przeglądach m.in. Międzynarodowym Festiwalu „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”, „Międzynarodowym Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich”, „Dniach Muzyki Sakralnej” w Tomaszowie Lubelskim, „Ogólnopolskiej Nocy Muzeów”, koncertował dla Redakcji Panoramy Lubelskiej oraz różnych ośrodków zajmujących się kulturą na terenie Województwa Lubelskiego, wystąpił również na „Koncercie Chorałów Gregoriańskich”, autorskim „Koncercie Muzyki Sakralnej” w Sławatyczach oraz tworzył muzyczną oprawę Wielkopiątkowego Nabożeństwa w Kościele Ewangelicko - Augsburskim transmitowanego na antenie TVP 2.


ANGELIKA IWANIU (DYRYGENTKA)

Urodziła się 6 listopada 1989 roku w Kętrzynie. Od dziecka interesowała ją muzyka w zakresie kształcenia wokalnego oraz dyrygentury chóralnej. Jest absolwentką Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Ukończyła IV LO im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej o profilu muzycznym, następnie Wydział Artystyczny UMCS na podstawie dyplomu artystycznego z dyrygowania pod kierunkiem doktora Piotra Wijatkowskiego. Współpracowała z wieloma chórami w Polsce. W roli dyrygenta występowała od 15 roku życia, w USA, Grecji a także prowadziła chóry dziecięce, młodzieżowe oraz parafialne w Polsce.  Niejednokrotnie realizowała projekty związane z muzyką, w roli instruktora emisji głosu czy też instruktora zajęć muzycznych na terenie Województwa Lubelskiego. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Lublina. Za swoje starania w dziedzinie kultury otrzymała Stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego dla osób wybitnie uzdolnionych zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami. W 2015 roku podjęła studia doktoranckie na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie ze specjalizacją Muzyka Cerkiewna.

bottom of page