top of page

SPOTKANIA Z KULTURAMI ŚWIATA - IRLANDIA

26 kwietnia 2015 roku

 

Spotkanie odbyło się w Galerii GALA w Lublinie przy ul. Fabrycznej 2.

Program zawierał:
- "Instrumenty w muzyce irlandzkiej" - prelekcję Krzysztofa Nowackiego
- Opowieści irlandzkie z muzyką
- Warsztaty tańców irlandzkich (prowadzenie: zespół Glas Eirin)
- „Suaimhneas" - recital muzyki irlandzkiej Stanisława Marinczenko

Organizatorzy:

D'Aria Galicka

Anna Maria Woźniak - Galeria AMW

Galeria GALA

Instytucje wspierające:

Patronat medialny:

WYKONAWCY / PARTNERZY

STANISŁAW MARINCZENKO

Urodził się w Charkowie, wychował w ZSRR, a dorastał w Jeleniej Górze, z której trafił do Wrocławia. Absolwent filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Zamiłowania językowe oraz pasja muzyczna tworzą wybuchową mieszankę, której efekty zaskakują nieraz samego Autora. Pianista klasyczny i jazzowy: Wrocławska Szkoła Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Zbigniewa Czwojdy, Metropolitalne Studium Organistowskie we Wrocławiu. Gitarzysta – wyjątkowo nieklasyczny. Zafascynowany zarówno dorobkiem Pink Floyd, King Crimson, jak i nieśmiertelnym bluesem; szlifował swoje umiejętności w zespole blues-rockowym, w którym zaczął grać w wieku 17 lat. Od 10 lat jest wiernym akompaniatorem Konkursu Piosenki Słowiańskiej we Wrocławiu i laureatem II nagrody w trzeciej edycji. Ponadto gra na: mandolinie, irlandzkim buzuki, akordeonie i harfie celtyckiej.

 

Twórczość artystyczna Stanisława Marinczenko związana jest od dawna z muzyką celtycką. Multiinstrumentalistę zgłębiającego kulturę Szkocji i Irlandii zafascynowały tradycyjne instrumenty, co wzbogaciło jego aranżacje o harfę neoceltycką, irlandzkie buzuki i mandolinę. Uczy się też języka Irish gaelic i wykonuje irlandzkie pieśni w tradycyjny sposób zwany sean nos – czyli solowy śpiew a capella. Jako filolog z wykształcenia próbuje przekładać bogaty folklor irlandzki na podłoże polskie, przyczyniając się do jego popularyzacji.

Współpracuje z zespołem Rhiannon (działającym od 2013 r.), który stara się podrzymując szeroko pojętą celtycką tradycję nadawać własny ton klasycznym pieśniom czy też tanecznym rytmom jigs i reels. To doświadczenie muzyczne pozwala przedstawić inny obraz Irlandii, który może do tej pory był jedynie zbiorem stereotypów.

 

Od lat koncertuje z repertuarem stricte rosyjskim, sięgając właśnie po znane i trochę zapomniane romanse – od romansów miłosnych po tak zwane „miastowe” – utwory bardowskie, własne kompozycje, oraz „ludowe” – w cudzysłowie, gdyż często są to po prostu kompozycje na tyle silnie zakorzenione w świadomości społecznej, że stały się dorobkiem kulturowym. Występuje także z innymi muzykami. Z Januszem Kasprowiczem, liderem Projektu Volodia – wykonując przede wszystkim pieśni „błatne”; z Igorem Jelinkem z Czech – bardziej pieśni folkowo-autorskie; z Wisławą Kadyszewską – autorską piosenkę literacką; oraz z zespołem Rhiannon – muzykę celtycką.

 

Kontakt: stanislaw.marinczenko@gmail.com
Profil na SoundCloud
Profil na YouTube

GLAS ERIN
(irl. „Zielona Irlandia”) to jedyny zespół tańca irlandzkiego w Lublinie. Jesteśmy grupą ludzi o różnych charakterach, zainteresowaniach i w różnym wieku, lecz łączy nas wspólna pasja, jaką jest taniec. Przez wiele lat doskonaliliśmy swoje talenty w profesjonalnych szkołach tańca irlandzkiego w Polsce (między innymi w najstarszej, polskiej szkole tańca Ua Niall – obecnie Rince Na Colman) pod okiem certyfikowanych instruktorów.

Obecnie sami rozwijamy swoje umiejętności i prezentujemy je na występach przy akompaniamencie wesołej, skocznej muzyki z Zielonej Wyspy. Uczymy się tańców miękkich, które panie wykonują w irlandzkich baletkach (tzw. pumps), zaś panowie w skórzanych butach zwanych reel shoes. Ćwiczymy również step polegający na wybijaniu rytmu specjalnie do tego przygotowanymi butami. Taniec irlandzki, mimo że nie zawsze przychodzi łatwo i wymaga wielu ćwiczeń, daje nam bardzo dużo radości, a każdy postęp-ogromną satysfakcję. Pragniemy dzielić się naszą pasją, zarazić nią innych ludzi oraz pokazać wszystkim, jak niesamowity i fascynujący jest taniec irlandzki.

glaseirin.blogspot.com

bottom of page