top of page

"BÁTHORY EXPRESS"
Polsko-węgierski projekt kulturalny, zrealizowany w 2011 roku z okazji przekazania prezydencji Unii Europejskiej z Węgier do Polski oraz 10-lecia Centrum Węgierskiego w Krakowie. Tytuł projektu - i dokumentującego go filmu - nawiązuje do kultowego w swoim czasie pociągu kursującego miedzy Polską a Węgrami.
Węgierska młodzież w latach 60. i 70. korzystała z międzynarodowego ekspresu równie często jak z autostopu, by uczestniczyć w festiwalach teatralnych w Krakowie, odwiedzać galerie sztuki współczesnej w Gdańsku, czy słuchać koncertów jazzowych w Warszawie, zapoznając się po drodze z nowymi trendami, niedostępnymi wtedy w ich ojczyźnie. Polacy zaś jeździli na Węgry w celach turystyczno-handlowych. Te podróże dawały początek wzajemnym fascynacjom nie tylko kulturowym - nawiązało się mnóstwo przyjaźni, połączyło wiele par.
Przemiany polityczne - paradoksalnie - oddaliły nas od siebie. Stara "nyska" zmieniona w galerię zdjęć, podróżująca przez 5 węgierskich i 10 polskich miast, miała przypomnieć o tej bliskości, odnowić dawne sympatie, sprawdzić prawdziwość znanego powiedzenia "Polak, Węgier - dwa bratanki" oraz stworzyć nową płaszczyznę kontaktu.

http://hungary.art.pl/

AGNIESZKA "ACHIKA" SZADY
Artystka, która od urodzenia związana jest z Lublinem, niemal od 12. roku życia nie rozstaje się z pędzlami i sztalugami. I choć na co dzień pracuje w jednym z lubelskich urzędów, zawsze znajduje czas, aby oddawać się swym pasjom. Będąc członkinią Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, umiłowała również słowo pisane. Jest laureatką konkursu literackiego „Filipinki” (1998), konkursu poetyckiego Lubelskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (1998), konkursu Radia Łódź na haiku (2005) i konkursu na opowiadanie fantastyczne Domu Kultury w Chorzowie (2009). Agnieszka Szady wydała dotychczas tomik wierszy „Krajobrazy” (1998 r.), którego publikacja była główną nagrodą w konkursie Lubelskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jest autorką kilkunastu opowiadań fantastycznych, drukowanych w miesięcznikach: „Fenix”, „Nowa Fantastyka” oraz „Science Fiction, Fantasy i Horror”. Wiele lat prowadziła sekcję literacką w Lubelskim Klubie Fantastyki „Syriusz”; jest członkinią redakcji Internetowego Magazynu Kultury Popularnej „Esensja”, w którym opublikowała ponad 300 tekstów: głównie recenzji książkowych i filmowych, ale także felietonów o literaturze w cyklu „Przy herbacie” oraz relacji z różnych wydarzeń kulturalnych. 

ZWIĄZEK KOZAKÓW W POLSCE

Stowarzyszenie Związek Kozaków w Polsce (СОЮЗ КАЗАКОВ В ПОЛЬШЕ) to potomkowie i sympatycy kozaków, którzy walczyli po stronie polskiej w czasie wojny z nawałą bolszewicką 1920 r. Kultywują tradycje swoich przodków pozostając wiernymi synami Rzeczypospolitej. Wraz z wojskami narodowymi innych epok biorą udział w inscenizacjach historycznych, uatrakcyjniając je swoim wyglądem, postawą i umiejętnościami jeździeckimi. Najczęściej występują w tradycyjnych strojach kozackich pochodzenia kaukaskiego tzw. czerkieskach. Starają się żyć i bawić zgodnie z dewizą “Duszę – Bogu, Serce – kobiecie, Honor – nikomu”.
http://kozacy.com.pl/

STANISŁAW MARINCZENKO

Urodził się w Charkowie, wychował w ZSRR, a dorastał w Jeleniej Górze, z której trafił do Wrocławia. Absolwent filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Zamiłowania językowe oraz pasja muzyczna tworzą wybuchową mieszankę, której efekty zaskakują nieraz samego Autora. Pianista klasyczny i jazzowy: Wrocławska Szkoła Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Zbigniewa Czwojdy, Metropolitalne Studium Organistowskie we Wrocławiu. Gitarzysta – wyjątkowo nieklasyczny. Zafascynowany zarówno dorobkiem Pink Floyd, King Crimson, jak i nieśmiertelnym bluesem; szlifował swoje umiejętności w zespole blues-rockowym, w którym zaczął grać w wieku 17 lat. Od 10 lat jest wiernym akompaniatorem Konkursu Piosenki Słowiańskiej we Wrocławiu i laureatem II nagrody w trzeciej edycji. Ponadto gra na: mandolinie, irlandzkim buzuki, akordeonie i harfie celtyckiej.

Twórczość artystyczna Stanisława Marinczenko związana jest od dawna z muzyką celtycką. Multiinstrumentalistę zgłębiającego kulturę Szkocji i Irlandii zafascynowały tradycyjne instrumenty, co wzbogaciło jego aranżacje o harfę neoceltycką, irlandzkie buzuki i mandolinę. Uczy się też języka Irish gaelic i wykonuje irlandzkie pieśni w tradycyjny sposób zwany sean nos – czyli solowy śpiew a capella. Jako filolog z wykształcenia próbuje przekładać bogaty folklor irlandzki na podłoże polskie, przyczyniając się do jego popularyzacji.

Współpracuje z zespołem Rhiannon (działającym od 2013 r.), który stara się podrzymując szeroko pojętą celtycką tradycję nadawać własny ton klasycznym pieśniom czy też tanecznym rytmom jigs i reels. To doświadczenie muzyczne pozwala przedstawić inny obraz Irlandii, który może do tej pory był jedynie zbiorem stereotypów.

Od lat koncertuje z repertuarem stricte rosyjskim, sięgając właśnie po znane i trochę zapomniane romanse – od romansów miłosnych po tak zwane „miastowe” – utwory bardowskie, własne kompozycje, oraz „ludowe” – w cudzysłowie, gdyż często są to po prostu kompozycje na tyle silnie zakorzenione w świadomości społecznej, że stały się dorobkiem kulturowym. Występuje także z innymi muzykami. Z Januszem Kasprowiczem, liderem Projektu Volodia – wykonując przede wszystkim pieśni „błatne”; z Igorem Jelinkem z Czech – bardziej pieśni folkowo-autorskie; z Wisławą Kadyszewską – autorską piosenkę literacką; oraz z zespołem Rhiannon – muzykę celtycką.

Kontakt: stanislaw.marinczenko@gmail.com
Profil na SoundCloud
Profil na YouTube

DZIKI DAVE (DAWID KRÓL)

Samouk z wioski na prowincji woj.podkarpackiego. Grać na akordeonie zaczął w wieku 16 lat i do tej chwili trudno mu przestać. Opanował akordeony klawiszowe i guzikowe. W wolnej chwili para się genezą wybranych utworów i naprawą akordeonów. Wykonuje m.in. utwory z folkloru kozackiego.

ASSEF SALLOOM 

Przyjechał do Polski wiosną 2013 roku z Syrii. Zapisał się na prowadzone po angielsku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II studia magisterskie na kierunku European Studies i skończył je z wyróżnieniem jako najlepszy student na roku. W trakcie swoich studiów brał udział w kilkunastu wydarzeniach (na Uniwersytecie i poza nim) poświęconych sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Po skończeniu studiów magisterskich został przyjęty na studia doktoranckie prowadzone po angielsku na Wydziale Filozofii KUL, gdzie aktywnie angażuje się w życie naukowe i kulturalne społeczności uniwersyteckiej.

Asef Salloom łączy studia z bogatą działalnością społeczną, artystyczną i pozarządową. Gra na lutni arabskiej, gitarze klasycznej i flamenco. Został wyróżniony w konkursie na wolontariusza roku przez Centrum Wolontariatu. Jest redaktorem serwisu www.LoginLublin.pl skierowanego do studentów cudzoziemców z Lublina w ramach Lubelskiej Regionalnej Sieci Wsparcia Imigrantów.

Jako doktorant na Wydziale Filozofii KULu zaangażowany jest w projekt Otwarta Integracja pomagający integrować się zagranicznym studentom poprzez dawanie im możliwości prezentowania swojej muzyki, kultury, obyczajów, sportu. Jednocześnie pracuje również jako graphic designer w Global Mimar Company. 
W tym roku Assef zdobył kolejny prestiżowy tytuł. W Gdańsku odebrał nagrodę w konkursie na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce, zwyciężając wśród wszystkich doktorantów.
6 stycznia 2016 roku Assef Salloom brał w Lublinie udział w orszaku Trzech Króli jako jeden z króli:
"– Złożyłem mu taką propozycję, bo wiedziałem, że ma kontakt z uchodźcami. Po kilku dniach się zgodził. Najbardziej zaimponowało mi to, że nie myślał o sobie. Powiedział, że w ten sposób będzie mógł przypomnieć o cierpiącym narodzie syryjskim – wspomina ks. Ryszard Podpora, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Archidiecezji Lubelskiej. – Po orszaku wysłał mi ciepłego maila, w którym dziękował mi za możliwość udziału w tym wydarzeniu."

(za: www.dziennikwschodni.pl)

bottom of page