Autorski cykl wydarzeń kulturalnych SPOTKANIA Z KULTURAMI ŚWIATA powstał na początku 2014 roku jako projekt dwóch osób - D’Arii Galickiej oraz Anny Marii Woźniak (Galeria AMW) - zafascynowanych bogactwem i różnorodnością kultur oraz zjawskiem wielokulturowości. Zrodził się pomysł edukacji społecznej poprzez przybliżanie innych kultur mieszkańcom Lublina i okolic. W ciągu dwóch lat od rozpoczęcia działalności D'Arii oraz Annie Marii udało się zorganizować 12 Spotkań, o których więcej dowiedzieć się można w zakładce "Przeszłość". 
Na początku 2016 roku, niedługo po wspólnym sukcesie Spotkania z Kulturą Rosyjską, Annę Marię Woźniak zastąpiła na niedługi czas Masha Natanson, solistka zespołu Čači Vorba, z która D'Aria zorganizowała 2 spotkania - Z Kulturą Arabską oraz Kozacką. 

 

Cykl SPOTKAŃ Z KULTURAMI ŚWIATA od samego początku ma na celu prezentowanie i propagowanie różnych aspektów kultury danego narodu/regionu - począwszy od muzyki i tańca, poprzez wszelkie sztuki wizualne aż po język i literaturę. Pragniemy poprzez integrację i żywy kontakt z kulturalnym dziedzictwem oraz z przedstawicielami danych kultur i jej fascynatami zainteresować obywateli bogactwem kulturalnym naszego województwa. Mamy także nadzieję przyczynić się do obalenia licznych stereotypów wciąż trawiących nasze społeczeństwo, a wynikających w dużej mierze z braku rzetelnej wiedzy i niewystarczających możliwości jej zdobywania. 

Intencją cyklu jest także zwrócenie uwagi mieszkańców Lublina na istnienie Regionów i Miast Partnerskich, umacniając równocześnie obraz wielokulturowości naszego miasta. Na terenie województwa lubelskiego zamieszkuje wiele mniejszości narodowych - ukraińska, rosyjska, białoruska, żydowska, ormiańska, litewska, czeska, słowacka i niemiecka, oraz etnicznych: romska, tatarska, łemkowska i karaimska, mamy także bardziej lub mniej licznych przedstawicieli innych narodów i grup etnicznych, w Lublinie na Bronowicach znajduje się Ośrodek dla Cudzoziemców, mamy zagranicznych studentów  - Lublin jest zdecydowanie miastem wielokulturowym, a my za jeden z głównych celów stawiamy sobie prezentację i przybliżanie mieszkańcom Lublina tego niezwykłego dziedzictwa i bogactwa kulturowego.

Ważnym aspektem tego cyklu jest również to, że każda impreza przez nas organizowana zawiera elementy, które dla samych organizatorek są osobiście ważne i ciekawe. Pomysł
SPOTKAŃ Z KULTURAMI ŚWIATA opiera się w dużej mierze na prezentowaniu tego "czego my byśmy się spodziewały i co same chciałybyśmy zobaczyć na podobnym wydarzeniu ".
 

Kolejnym i zapewne nie ostatnim atutem Spotkań jest fakt, że na wszystkie wydarzenia zawsze jest wstęp wolny, co również jest wynikiem naszych własnych doświadczeń. Dobrze znamy uczucie, gdy mimo największych chęci na niezwykle interesujące nas wydarzenia nie możemy sobie pozwolić ze względów finansowych. Postanowiłyśmy więc "same je sobie organizować"! :-)

Choć żadna z nas nie urodziła się na lubelszczyźnie, czujemy się lokalnymi patriotkami, dlatego zależy nam także na promowaniu osób, zespołów, grup czy stowarzyszeń lokalnych, zajmujących się daną kulturą, bądź wybranym jej aspektem, a także osób wywodzących się z innych kultur, a zamieszkujących nasz region.

 

Pozostaje nam zaprosić wszystkich Was na organizowane przez nas SPOTKAŃ Z KULTURAMI ŚWIATA i życzyć Wam udanej zabawy oraz owocnej nauki ;)

Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia!

D'Aria Galicka